top of page

2024 Trophy and Scholarship Winners

BAND

Certificate of Merit

ACI & RCI Senior Band

DGJMS & WBS Grade 8 Band 

GHS Grade 10 Concert Band 

DANCE

Evergreen Festival of the Arts for Best Performance in Dance

Kiera Chwaliboga ~ “Is That Alright?”

Kiwanis Dance Scholarship

Paisley Abuda ~ “Humble“

Riverton Friendship Centre for Best Performance in School Dance

Winnipeg Beach School Grade 4 & 5 ~ “Dance the Night”

CHORAL

 Access Credit Union for Best Vocal Performance in School Groups

ACI & RCI Choir ~ “Sikirileke/Koloi”

Evergreen School Division for Best Performance in School Choir

DGJMS Grade 5 & 6 Choir “Catch a Falling Star”

 

Certificate of Merit

Winnipeg Beach School Drum Group ~ “The Power Song“ 

INSTRUMENTAL

 Evergreen Festival of the Arts for Best Performance in Instrumental

Milana Kerney ~ “Theme from New World Symphony”

Sobeys Gimli Award for Best Performance in Orff

Riverton Early Middle Years Grade 6 ~ “Rainbow Colour”

Certificate of Merit in Orff

Sigurbjorg Stefansson Early School Grade 3 & 4 ~ “The Three Little Pigs” 

PIANO

 

 RM of Gimli for Best Performance in Piano Gr. 1 - 3

Nate Borkowsky ~ “Polonaise in G”

Evergreen Festival of the Arts for Best Performance in Piano Gr 4 – 6

Lucia Borkowsky ~ “Intrada in C+”

Town of Winnipeg Beach for Best Performance in Piano Gr 4 - 6

Tessa Barkman ~ “Wild Ghost Chase”

 Evergreen Festival of the Arts for Best Performance in Instrumental

Milana Kerney ~ “Theme from New World Symphony”

 

Romanna Klymkiw Music Studio for Best Performance in Beginner Piano

Mia Elias ~ “Ode to Joy”

Lilja Martin Scholarship

Lucia Borkowsky

Nate Borkowsky

Tessa Barkman

SPEECH

 Minerva Ladies Aid for Best Performance in Solo Spoken Poetry K – Gr 4

Henrik Borkowsky ~ “Something Big Has Been Here”

 Baker Law Gimli & Riverton for Best Performance in Speech Gr 5 & up

Ivy Ostertag ~ “Touching the Sky”

 RONA Gimli & Rockwood for Best Performance in Speech Choir

Sigurbjorg Stefansson Early School Grade 3 & 4 ~ “A Bad Case of the Giggles”

           

VOCAL

Aurora Peiluck for Best Performance in Contemporary Voice

Adalynn Tupper ~ “Cicada Days” 

H.P. Tergesen and Sons for Best Performance in Musical Theatre

Malakai Pelletier ~ “You’ll Be Back”

 St. Michael’s Catholic Women’s League for Best Vocal Performance 13 years & over

Liubov Smyrnova ~ “Chanson de Florian”

Westshore Singers Award for Best Performance 12 years and Under

Lucia Borkowsky ~ “Part of Your World” 

Lillian Fridfinnson Memorial Scholarship (Vocal Solo)

Liubov Smyrnova

Riverton Elks International Music Camp Scholarship (Vocal Solo)

Liubov Smyrnova

Kiwanis Trophy Class Participants

Lucia Borkowsky, Ivy Ostertag, Milana Kerney, Henrik Borkowsky, Adalynn Tupper 

Malakai Pelletier, Mia Elias, Nate Borkowsky, Tessa Barkman, Kiera Chwaliboga 

Evergreen Festival of the Arts

APR 11 - MAY 8

bottom of page